História pier Parker

George ParkerGeorge S. Parker bol na konci minulého storočia zle plateným učiteľom vo Wisconsinskom mestečku Janesville. Jeho finančná situácia bola natoľko nepriaznivá, že ho donútila stať sa predajcom, ktorý ponúkal perá značky John Holland. Parkerovu klientelu tvorili zo značnej časti jeho študenti, čo mu umožnilo získať dostatočné informácie o nedostatkoch ním distribuovaných pier.
Pri každej z mnohých reklamácií cítil povinnosť pokúsiť sa pero opraviť. To mu skoro zabezpečilo dostatočnú praktickú aj teoretickú prípravu k tomu, aby sa stal skutočným znalcom a odborníkom.
V roku 1888 si založil Parker vlastnú firmu a pustil sa do konštrukcie pera, ktorého hrot by bol spoľahlivo zásobovaný atramentom. Filozofické motto, ktorého sa pri podnikaní držal, bolo prosté: „Vyrob lepšie pero a ľudia ho budú kupovať.“

Roku 1894 je jeho snaha korunovaná úspechom. Nový model pera Lucky Curve získava výrobkom značky Parker povesť „čistých“ pier, lebo originálny spôsob vedenia atramentu do hrotu pera chráni užívateľa pred predchádzajúcim častým a veľmi nepríjemným zafarbením prstov. Americký sen sa naplnil a zo zle plateného učiteľa sa vďaka svojej tvrdej práci stal bohatý priemyselník. Neuspokojil sa však s úspechmi a vymýšľal ďalšie nové zlepšenia, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť: nasadzovací vrchnák, vreckový klip.
Perá od Parkera fungovali lepšie než ostatné a zároveň vynikali vybraným designom, takže sa onedlho stali vynikajúcimi darčekmi. Parker si rýchlo vydobyl renomé výrobcu vysoko kvalitných produktov, ktoré spĺňali všetko, čo sa od nich požadovalo.
Svoju cestu si perá Parker našli aj k tým, ktorí sa týmto nástrojom priamo živili. V roku 1896 napísal Giacomo Puccini perom Lucky Curve svoju slávnu operu La Bohéme, Arthur Conan Doyle použil pero Parker k stvárneniu postavy Sherlocka Holmesa a tá istá značka pera bola nástrojom zrodu divadelnej hry G. B. Shawa Pygmalion – predobrazu muzikálového hitu My Fair Lady. A aj o veľa rokov neskôr dokazuje Ernest Hemingway, že plniacim perám ešte neodzvonilo. Perom Parker napísal svoj román Komu zvonia do hrobu.
Behom prvej svetovej vojny dostala značka Parker rozsiahlu zákazku od americkej vlády na výrobu pier pre vojakov na fronte. Dômyselné pero Trench Pen fungovalo spolu s prenosným atramentom, ktorý si vojaci mohli sami pripraviť z tablety zmiešanej vo vrchnáku pera s vodou.
Následná povojnová konjunktúra bola priaznivá pre rozkvet značky. Prekvapením pre všetkých bolo zavedenie plastov do výroby pier. „Nezničiteľnosť“ modelu Duofold demonštroval Parker pádom z lietadla z výšky vyše tisíc metrov nad zemou.
Týmito nevšednými perami sa dokonca písali aj dejiny. Korene tejto tradície siahajú do roku 1899, keď bola perom značky Parker podpísaná španielsko-americká mierová dohoda. V máji 1945 použil perá Parker Dwight Eisenhover na podpis k potvrdeniu konca druhej svetovej vojny v Európe a o štyri mesiace neskôr svojim dvadsať ročným perom Parker Duofold podpísal generál MacArtur na palube bitevnej lode Missouri japonskú kapituláciu. V roku 1953 perami Parker podpísali zmluvu o prímerí v Kórei. Nie je divu, že rusko-americkú dohodu o zničení dvoch tretín strategických jadrových rakiet podpísali 17.6. 1992 George Bush a Boris Jelcin práve rollermi Duofold Orange.
Parker získal takú pozíciu medzi znalcami a zberateľmi, že vydáva celú radu špeciálnych limitovaných edícií určených práve len skutočným „labužníkom“. Pozoruhodná je rada World Memorial z roku 1991, ktorej perá sú zdobené emblémami vyrobenými z plášťa hlavíc sovietskych a amerických jadrových striel vyradených v rámci odzbrojenia na konci studenej vojny.
Najvýznamnejšieho odborného uznania sa spoločnosti dostalo v roku 1950, kedy model Parker 51 obdržal Cenu Módnej akadémie za výnimočný štýl, precíznosť a dokonalé remeselné spracovanie. Luxusné perá značky Parker zdobené vreckovými klipmi v tvare šípu sú neodmysliteľným atribútom snobov, darčekom pre milovníkov krásnych vecí a snom zberateľov. Pre splnenie ich snov firma vyrobila perá zo striebra, získaného z potopeného španielskeho pokladu ale aj z trupu kozmickej lode Atlas.

Učiteľ G. S. Parker zomrel v roku 1937, no jeho meno žije v značke, ktorá sa stala synonymom luxusu a kvality. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia