Kde sa vzali kabelky

 
 
 
 

Kde sa vzali kabelky

Cesta kabelky k jej dnešnej podobe začala už 1500 rokov pred Kristom vo vtedajšom Babylone a Asýrii. Bohato vyšívané predchodkyne kabeliek sa tu používali predovšetkým na religiózne účely. Peržania nosievali na opasku malé vrecko, do ktorého si dávali mince, a od nich to pravdepodobne prevzali starí Egypťania. V každom prípade, egyptské hieroglyfy nám umožňujú vytvoriť si predstavu, ako tieto pra-kabelky vyzerali. Roľníci používali podobné vrecká na uchovávanie semienok, africkí kňazi v nich nosili kadidlo a najrôznejšie náboženské potreby. 

 

Mešce a taštička pod sukňou

V európskej kultúre sa v 14. storočí objavuje prvá písomná zmienka o mešcoch. Muži v nich nosili peniaze, kresadlo a rôzne predmety dennej potreby.
Postupne sa začali objavovať aj hojne dekorované verzie mešcov pre dámy, ktoré ich, rovnako ako páni, nosili pripnuté na opasku. Najčastejšou formou dekorácie bola výšivka a zlato, nevesty často dostávali mešce s obrázkami zamilovaných párov. V pätnástom storočí sa začal klásť väčší dôraz na módu a dámy vtedy začali nosiť portmonky schované pod sukňou, aby nenarušovali dojem z celkového vzhľadu. V šestnástom storočí sa potom objavujú prvé tašky cez rameno, ktoré sa používali pri dlhších cestách. Existovali tak v koženej, ako aj vo verzii z plátna. V sedemnástom storočí mešce u mužov úplne nahradili vrecká, nový element vo svete krajčírskeho remesla.
Čo sa týka dámskych kabeliek, často si ich dámy šili a vyšívali samy, každá nevesta mala vo výbave niekoľko kúskov. Do módy prichádzajú rukávniky, ktoré spájajú funkciu kabelky a rukavíc do jedného a až do devätnásteho storočia potom zostávajú populárnym módnym doplnkom tak pre ženy, ako aj pre mužov.

Módne ladenie

Začiatkom 18. storočia sa síce mešce na čas z módy vytratili, ale vďaka zmenám v spoločnosti a v spôsobe obliekania sa zase vrátili späť. Ženský odev totiž v tej dobe pozostával z niekoľkých rôznych vrstiev vrchného a spodného odevu a nosenie portmoniek pod sukňami bolo dosť nepraktickým riešením. A tak sa zrodil „reticule", akási taštička či látkový váčik so šnúrkou na stiahnutie, ktorá sa už v mnohom podobala dnešným večerným kabelkám. Vtedajšia dáma sa v podstate nemohla bez svojho „reticule" ukázať na ulici, samozrejme musel byť perfektne zladený s odevom. A čo vo svojich taštičkách tieto dámy nosili? V podstate to isté ako dnes: rúž, púder, vizitky, vreckovku, parfum.

Symbol slobody

Koncom devätnásteho storočia sa sukne dramaticky zúžili, vznikla nová prirodzenejšia ženská silueta, ktorá však znemožňovala existenciu akýchkoľvek vreciek na sukniach. A vtedy do dámskej módy vstupuje z pánskeho sveta kabelka, po prvýkrát v histórii nosená cez rameno. Táto kabelka už mala rôzne priehradky, spony a dokonca aj zámčeky. Koncom druhého desaťročia dvadsiateho storočia padlo ďalšie pravidlo - kabelka už nemusela nutne ladiť s oblečením, stala sa akýmsi symbolom ženskej slobody. Vo vojnových časoch štyridsiatych rokov sa prvý raz z nedostatku akéhokoľvek iného materiálu vyrábajú kabelky z dreva a plastu.

Značkové šialenstvo

V päťdesiatych rokoch sa objavujú prvé kabelky ako módne ikony a návrhárske domy získavajú širšie pole pôsobnosti. Značky ako Chanel, Louis Vuitton a Hermes usadajú na tróny kabelkového impéria. Dnes už všetky hranice pre ich výrobcov definitívne padli, spektrum materiálov a ich spracovanie je v podstate neobmedzené. Kabelka sa, rovnako ako aj oblečenie a topánky, ktoré nosíme, stáva vyjadrením osobnosti, spoločenského postavenia a v dennom živote extrémne získava na dôležitosti. Dámy prestávajú vlastniť iba jednu alebo dve kabelky a dopyt sa stále zvyšuje. Vraví sa, že topánky robia muža.
A pravda je taká, že kabelka robí dámu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia