Druhy hrotov pri plniacich perách

 
 
 
 

Druhy hrotov pri plniacich perách

Každý kto "okúsil" ľahkosť, s akou sa pohybuje hrot kvalitného plniaceho pera po papieri je navždy stratený a prepadne "kvalite značky". Avšak aj tu platí, že treba nájsť to správne plniace pero a samozrejme k nemu aj správny hrot.
Každý výrobca ponúka k svojim modelom rôzne varianty hrotov. Samozrejmosťou je aj rôzny dizajn, tvar a "zdobenie" hrotov plniacich pier. Hroty sa tiež vyrábajú z rôznych kovov. Najčastejšie z kvalitnej ušľachtilej ocele a tie najkvalitnejšie majú irídiovou špičku, ktorá zaručuje veľmi vysokú odolnosť a životnosť hrotu. Povrch hrotov je veľmi často "pokovovaný", čím sa zvyšuje kvalita, odolnosť a v neposlednom rade aj dizajn písacieho nástroja.
Je preto veľmi dôležité vybrať správny hrot pre daný písací nástroj. Výber sa odvíja od typu "užívateľa" a použitie plniaceho pera. Veľkou mierou sa na výslednom dojme podieľa tiež výber papiera. Odporúčame preto venovať pozornosť aj tejto "maličkosti".
Nutné ešte podotknúť, že k jednému plniacemu peru je možné používať aj niekoľko hrotov. Zručnejší používatelia zvládnu výmenu behom okamihu. Nováčikom však takéto zásahy neodporúčame a je lepšie ich prenechať odborníkom.

Prehľad jednotlivých typov
Jednotlivé typy hrotov sa označujú písmenami. Toto označenie je odvodené od anglických termínov opisujúcich hrúbku a skosenie hrotu. V závislosti na výrobcovi sú hroty rôzne označované, tie najpoužívanejšie prináša tabuľka.

EF

Extra Fine

Extra slabý - 0,3 mm - pre "ľahkú ruku" s veľmi ľahkým dotykom, jemná linka pri písaní, vhodný pre písanie do úzkych liniek, tabuliek formulárov.

F

Fine

Slabý - 0,5 mm - miernym tlakom vytvára jemnú stopu, vhodný pre užívateľov so štandardným rukopisom, veľmi obľúbený.

M

Medium

Stredná - 0,7 mm - priemerný tlak a šírka stopy pri písaní, vhodný pre užívateľov, ktorí majú radi trochu silnejšiu linku.

B

Broad

Široký - 0,9 mm - väčší oblý hrot pre písanie širokej stopy a väčší tlak (vhodný pre "ťažké ruky"), ideálne pre tzv. Podpisové pera (pero, ktoré je využívané hlavne pre podpisy).

O

Oblique

Zrezaný hrot - 15 ° doľava (štandardné šírky F, M, B).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia