Ako a čo zbaliť na dovolenku

Azda ešte nikdy sme tak nebažili po úniku z reality a po poriadnej dovolenke ďaleko za hranicami našich domovov. Za posledný rok sme si oázy domova užili až-až, teraz prišiel ten pravý čas zbaliť kufre a cestovať. Aspoň tam, kde to podmienky dovoľujú.  No a keď sme už pri tých kufroch, aký typ zvoliť a čo doň zbaliť, aby sme sa vôbec odniesli?

Cestujeme lietadlom

Pri cestách za exotikou alebo do vzdialenejších krajín je lietadlo asi tým najpohodlnejším dopravným prostriedkom. Poskytuje nám pohodlie, bezstarostnosť a tiež istý druh komfortu. Pri balení si však treba dať pozor, koľko si toho chceme zobrať so sebou. Vždy, samozrejme, záleží aj na tom, na aký dlhý čas sa chystáme vycestovať a do akej krajiny. Hrubšie a teplejšie oblečenie zaberie v kufri iste viac miesta ako poriadna kopa letných šiat, tričiek alebo plaviek. A keďže sme aerolinkami tak trochu limitovaní, nedostaneme sa do pokušenia zbaliť všetko, na čo nám padne zrak. Vo väčšine prípadov si môžeme zobrať do lietadla okrem palubného kufra aj príručnú batožinu do určitej hmotnosti (podľa pravidiel stanovených leteckou spoločnosťou) a malú tašku, napríklad kabelku, tašku s notebookom alebo fotoaparátom. Treba však dodržať povolené rozmery a hmotnosti danej prepravnej spoločnosti. Čo sa týka palubného kufra, sem patrí väčšinou oblečenie, topánky, možno nejaký ten kúsok šperku. Nikdy by sme si do kufra nemali baliť krehké alebo cenné veci, pretože jeden nikdy nevie, ako by pri manipulácii počas prepravy dopadli. Kvôli maximálnej efektivite je dobré vyplniť v kufri každý jeden kúsok voľného miesta a medzeru. V praxi to znamená, že napríklad do topánok môžeme napchať rôzne drobnosti či menšie kúsky oblečenia.

Pozor si treba dať na obaly od kozmetiky, hlavne na ich veľkosť. Kufor by mal byť z odolného a kvalitného materiálu, ktorý znesie aj menej mierne zaobchádzanie. Zámok je samozrejmosťou. Tak isto jeho vnútorný priestor by mal byť riešený tak, aby sa veci vnútri dali bezpečne a pevne uchytiť. Pri kolieskach platí, že 4 sú lepšie ako 2. Pri príručných kufroch platia trochu prísnejšie pravidlá. Asi tým najzákladnejším je ich rozmer, ktorý nesmie presiahnuť rozmery stanovené leteckou spoločnosťou. Ak si však budeme vyberať z rôznych materiálov príručných kufrov, pamätajme na to, že tie textilné síce toľko nevydržia, zato sú však podstatne ľahšie ako pevnejšie propylénové.

Cestovanie vlakom či autobusom má na batožinu menej prísne pravidlá

Veľmi pohodlne a bezpečne nás odvezie aj vlak či autobus. Problémy nebudeme mať ani s batožinou, v každom z týchto prostriedkov je priestor, kam ju pohodlne a bezpečne počas cesty odložiť. Možno si budeme musieť trochu priplatiť, ale môžeme si byť istí, že bude o ňu dobre postarané. V kupé alebo v autobuse však tiež platia isté pravidlá a so sebou si nemôžeme zobrať hocijakú veľkosť kufra. Aj tu sú ideálne príručné kufre, ktoré sú svojou veľkosťou prispôsobené nárokom a podmienkam na cestovanie hromadnou dopravou. Výhodou je, že pri ceste vlakom si môžeme na dovolenku pribaliť aj bicykel, kočík či kolobežku.

Najviac voľnosti má cesta autom

Cestovanie na dovolenku autom má množstvo benefitov, hlavne ak medzi pasažierov patria aj deti. Možnosť zastávok na ceste, miernych odklonov z trasy a prepravy všetkého možného, čo auto unesie, radí cestovanie vlastnou dopravou medzi veľmi obľúbené. Tu sa nemusíme držať pravidiel ani rozmerov či hmotnosti kufrov. Bude stačiť, ak sa nám zmestia a ak ich zvládneme vyložiť. Pri tomto spôsobe prepravy si tiež môžeme so sebou okrem batožiny pribaliť aj bicykel či kočík pre menšie dieťa.

Je jedno, pre aký spôsob dopravy v rámci dovolenky sa rozhodneme, dôležité je okrem všetkých tých potrebných vecí, šiat či kozmetiky pribaliť do kufrov aj dobrú náladu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia