Ako vybrať prváčikovi tú najlepšiu školskú tašku

Na svoju prvú školskú tašku zrejme nikto nezabúda. Mnoho budúcich prváčikov ju má pripravenú už pár týždňov pred začiatkom školského roka, a v nej aj svoj prvý peračník, sadu pier a ceruziek a možno aj fľašku na vodu a desiatový box. Dieťatko by malo byť na školský rok pripravené nielen štýlovo, ale predovšetkým so zameraním na zdravý vývoj. Preto sme obozretní aj pri výbere prvej školskej tašky.

Školské tašky podľa veľkosti a váhy

Máte doma budúceho prváčika? Či sa do školy teší, alebo nie, určite ste mu motivačne dovolili vybrať prvú školskú tašku. Nenechajte sa však očariť len jej dizajnom, pretože býva zradný. Aj keď sa na taške objavuje obrázok obľúbených detských hrdinov, taška nemusí spĺňať ostatné požiadavky na kvalitu. Všimli ste si napríklad, či má školská taška reflexné prvky? Načo bude dieťatku obrázok superhrdinu, keď nevystúpi z tašky a neochráni ho na ceste za zhoršených svetelných podmienok...

Nejde však len o prítomnosť reflexných prvkov, ale aj váhu a veľkosť tašky, pretože ovplyvňujú vývoj dieťatka, a rovnako tak komfort pri nosení školskej tašky. Určite ste už videli žiačika s obrovskou aktovkou, ktorá ho takmer tlačila k zemi. Dajte si pozor, aby rovnako smiešne nevyzeral aj váš drobček. Veľkosť aktovky/batohu mu treba prispôsobiť na mieru, ale hľaďte aj na hmotnosť tašky. Prvák by nemal mať tašku ťažšiu ako 1,2 kg. Tabuľky dokonca odporúčajú vyberať deťom tašky do 10 % ich hmotnosti. Samozrejme, čím ľahšia, tým lepšia. Taška bude totiž časom plná učebníc, zošitov, ale bude obsahovať aj fľašku s nápojom či desiatový box a vaše dieťatko si ju bude nosiť na svojom útlom chrbátiku. Nechcete predsa, aby mu nesprávne zvolená školská taška spôsobila skoliózu. Dobrým riešením sú preto obľúbené školské tašky na kolieskach, ktoré si dieťatko ťahá po zemi.

Ďalšie prvky ovplyvňujúce komfort

Školská taška nemusí byť vôbec veľká, stačí, ak je jej vnútro riešené prakticky. Rozčlenenie na priečinky umožní dieťatku oddeliť si zošity od učebníc, a samostatné priečinky oddelené zipsom alebo suchým zipsom zasa umožnia od školských potrieb odčleniť desiatu alebo vrecko na prezúvky. Boky tašky sú ideálne na nosenie nápojov či skladacieho dáždnika. Dno školskej tašky musí byť pevné, aby znieslo aj väčšiu záťaž, a materiálové prevedenie tašky musí byť schopné zniesť nielen časté používanie tašky, ale byť napríklad aj vodoodolné či znášať časté čistenie. Nejedna mamička ocení školskú tašku, ktorú nemusí čistiť ručne, ale ju z času na čas môže hodiť do práčky.

Keď budete snoriť medzi školskými taškami, pozrite si aj zadnú strany tašky, ktorú bude mať dieťatko opretú o chrbátik. Je anatomicky tvarovaná a odvetraná? Polstrovanie zabezpečí, aby dieťatko do chrbta nepichali školské knihy a pomôcky, a zároveň aby sa pri nosení školskej tašky príliš nepotilo. Rovnako aj ramienka školskej tašky potrebujú polstrovanie a určitú hrúbku, aby netlačili na pleciach. Zdalo by sa, že vybrať školskú tašku je jednoduché, ale treba myslieť na toľko dôležitých vecí, že pri jej nákupe možno strávite pár hodín, či budete nakupovať v kamennom obchode, alebo online. Berte to však ako predprípravu na to, aké starosti vás ešte len čakajú, keď školský zvonec prvýkrát zazvoní a vaše dieťa si začne raziť cestu za vzdelaním.

 

V našom staršom blogovom článku nájdete aj bližšie porovnanie školských tašiek značky Step by Step.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia